Srí Lanka#2, 14.02. – 28.02.2021

Výprava na Srí Lanku 2, vhodné zejména jako nadstavba „basis“ zájezdu a jeho účastníky

Termín: 14.02.2021 – 28.02.2021

(odlet z Prahy 14.02.2021 ráno; přílet do Prahy 28.02.2021 odpoledne)

Itinerář:

15.02.- 1.den – Přílet do Colomba brzy ráno, přesun do Negomba (40 km, 1 hodina) – křesťanské město s portugalskou koloniální atmosférou. Odpočinek, rybí trh.

16.02. – 2.den –  Anuradhapura (170 km, 3,5 hodiny). Nejznámější historické město na Srí Lance, v jejichž palácích vládli sinhálští králové i občasní nájezdníci z jižní Indie. Starobylá část města je poměrně rozlehlá a můžete zde zhlédnout mnoho úžasných památek, jako je Srí Mahá Bodhi (posvátný strom buddhistů), Dágoba (stúpa, kupolovitá stavba) Ruvanvelisaya, Dágoba Thuparama, Mosazný palác nebo Issarasamana Vihára (buddhistický klášter).

Přejezd do Mihintale (13 km). Nevýznamnější budhistická památka na Srí Lance. Archeologický areál se nachází v lesích na jihovýchod od centra městečka. Lze vidět prastarou stúpu Kantaka Chethiya. K dágobě Ambasthale nacházející se na vrcholové plošině vede 1 840 žulových schodů. Zde se roku 247 př. n. l. anurádhapurský král Dévánampija Tissa setkal s Mahindou, synem indického buddhistického vládce Ašóky, a byl obrácen na buddhismus.

Z centrálního plata můžeme vyrazit na tři krátké výstupy: na vyhlídkovou skalku, k největší dagobě Mahaseja (údajně postavena na uchování Mahindových ostatků) či k velké soše Buddhy.

Na tomto posvátném místě se kromě opic vyskytuje jeden zajímavý živočich Ratufa černoprstá, což je obrovská veverka.

17.02. – 3.den – Přejezd skalní hora Sigiriya (73 km – 1,5 hodiny).

Zbytky staveb na skalní plošině o rozloze 1,6 hektaru dokazují, že zde byl významný městský areál s poměrně vyspělou technikou, architekturou a hydraulickou technologií. Naleznete zde zahrady, základy budov a 22 dochovaných fresek vnadných žen s plnými tvary. Existují různé teorie o vzniku a využití tohoto úžasného skalního komplexu obklopeného džunglí. Údajně se zde nacházel královský palác a místo sloužilo vojenským účelům anebo mohlo také být budhistickým klášterem.

Projížďka na slonech.

Přejezd do Knucles Range (Forest Lodge and campsite) (77 km – 2 hodiny).

18.02. – 4. denKnuckles Range – túra

Knuckles Range je horský masiv zapsaný na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO, kde se můžete kochat nádhernými horskými scenériemi. Knuckles znamená v překladu „klouby na hřbetu ruky“. Vrcholky tohoto horského hřebene pokrytého 5 typy vzácných horských lesů připomínají sevřenou pěst. Nejvyšší bod masivu táhnoucího se neuvěřitelných 155 km2 má výšku 1 863 m a je šestým nejvyšším vrcholem na Srí Lance. Místí biodiverzita poskytuje domov leopardům, endemickým ještěrkám, obřím veverkám, opicím a vzácným ptákům.

19.02. – 5.den – Přejezd Matale (40 km – 1:40 hodiny)

V Matale se nachází centrum tradic, kde podporují některá z nejlepších srílanských řemesel. Oblast kolem Matale je především zemědělská, pěstuje se zde čaj, zelenina a koření. Návštěva Euphoria Spice and Herbal Garden, kde je možné vidět pěstování a zpracování tradičních druhů koření a rostlin (pepř, kardamon, kari, vanilka aj.)

Podle zájmu: Aluvihara Rock Cave Temple – skalní komplex, děsivé malby pekla, Sri Muthumariamman Temple – Hindu Temple

Přejezd Nuwara Eliya (horské lázeňské městečko)– (100 km – 3 hodiny) odpočinek, procházka – přejezd Dalhousie (46 km – 1,5 hodiny)

20.02. – 6.den – Výstup Adamova hora (Srí Páda).Výšlap na tuto posvátnou horu, jejíž úbočí pokrývá tropický deštný les,  začíná ve 2hod ráno. Po 4900 schodech vyjdeme na vrcholek ve výšce 2243 m, kde při dobrém počasí zažijeme nevšední východ slunce. Stín hory ve tvaru pyramidy se k nám postupně přibližuje, až zmizí úplně. Hora je známá díky prohlubni ve skále nedaleko vrcholu, která je dlouhá 180 cm a má tvar lidského chodidla (Srí páda znamená v sinhálštině „svatá stopa“). ad posvátnou stopou je vybudována malá svatyně, nachází se zde také zvonice, kde si může návštěvník zazvonit pro štěstí. Na vrcholu jsou teploty okolo 5°C a vane silný vítr. Nejposvátnější místo na ostrově, které musí navštívit každý Srí Lančan.

21.02. – 7.den – Přejezd Mirissa (190 km – 5,5 hodiny)

22.02. – 8.den – odpočinek na pláži

23.02.– 9.den – pozorování velryb

24.02. – 10.den – Národní park Yala – Safari (160 km, 4 hodiny) (podle zájmu)

25.02. – 11.den – výlet Tangalle (50 km – 1 hodina), popř. do vesnice Kirinda (+78 km, 1,5 hodiny)

Dominantou města tvoří hodinová věž. V chrámu Wewurukannala se nachází největší socha Buddhy na Srí Lance, která měří 50 m.

Na sever od Tangally lze zhlédnout krásný skalní klášterní chrámový komplex Mulkirigala. V blízkosti Tangally se také nachází gejzír Hoo-maniya, který tryská z 20 m hlubokého otvoru ve skále. Mezi Tangallou a Hambatotou můžete navštívit ptačí rezervaci Kalametiya.

Od Tangally na východ ostrova začínají půvabné a spíše liduprázdné pláže.

Kirinda – vesnice Kirinda se může pochlubit krásnou pláží a buddhistickou svatyní na kulaté skále. Po cestě je jezero Tissa Wewa (10 km).

26.02. – 12.den – plážování

27.02. – 13.den River Safari v Bentota (90 km – 1,5 hodiny). Dvouapůlhodinová plavba po řece, kde lze vidět krokodýly, varany, ještěrky, ptáky, ptáky, mangrovy atd., přesun z Bentota do Colomba na letiště (82 km – 1,5 hodiny).

Možnost pobytu u moře v Tangalle namísto Mirissy. Klidnější oblast.

Klubová cena obsahuje:

Transfery mikrobusem, vízum, česky mluvící průvodce, ubytování se snídani, všechny vstupy kromě výletu na velryby (cca 50USD):  22.800,-Kč. Vhodné také pro děti. Cena za dítě 13.800,-Kč.

Každý člen si hradí sám:

Letenka (cca 15.000,-Kč), cestovní pojištění

Očkování: není potřeba

[insert_ajaxcontact id=644]